Siskiyou Golden Speedway

Nick Trencher takes the NICKY BIEHN MEMORIAL SERIE...
Championship weekend!! RACING BOTH NIGHTS
THE JEFFERSON STATE CHALLENGE Points
Nick Trencher takes the NICKY BIEHN MEMORIAL SERIE...

Nick Trencher takes the NICKY BIEHN MEMORIAL SERIE...

7/14/2022 -
The Nicky Biehn Series was a huge success this year!!! CONGRATULATIONS TO NICK TRENCHARD for taking home the CHAMPIONSHIP - Nick SWEPT the series and
Championship weekend!! RACING BOTH NIGHTS

Championship weekend!! RACING BOTH NIGHTS

7/14/2022 -
WE RACE BOTH NIGHTS THIS WEEKEND!!! This WEEKEND at Siskiyou Golden Speedway is CHAMPIONSHIP WEEKEND!! WE ARE RACING BOTH FRIDAY AND SATURDAY NIGHTS!!
THE JEFFERSON STATE CHALLENGE Points

THE JEFFERSON STATE CHALLENGE Points

7/13/2022 -
THE JEFFERSON STATE CHALLENGE Points as of 7/13

Latest News

Nick Trencher takes the NICKY BIEHN MEMORIAL SERIES CHAMPIONSHIP

Nick Trencher takes the NICKY BIEHN MEMORIAL SERIES CHAMPIONSHIP

7/14/2022
The Nicky Biehn Series was a huge success this year!!! CONGRATULATIONS TO NICK TRENCHARD for taking home the CHAMPIONSHIP - Nick SWEPT the series and the A Mods put on 4 great shows!!!!!
Championship weekend!! RACING BOTH NIGHTS

Championship weekend!! RACING BOTH NIGHTS

7/14/2022
WE RACE BOTH NIGHTS THIS WEEKEND!!! This WEEKEND at Siskiyou Golden Speedway is CHAMPIONSHIP WEEKEND!! WE ARE RACING BOTH FRIDAY AND SATURDAY NIGHTS!!! Both nights gates open at 5 with racing at 7pm SPECIAL 2 day ticket prices at the front gate ADULT $10 (1 day) or $15 for...more
THE JEFFERSON STATE CHALLENGE Points

THE JEFFERSON STATE CHALLENGE Points

7/13/2022
THE JEFFERSON STATE CHALLENGE Points as of 7/13
THIS FRIDAY NIGHT July 1st is Celebrate America at Siskiyou Golde

THIS FRIDAY NIGHT July 1st is Celebrate America at Siskiyou Golde...

7/1/2022
THIS FRIDAY NIGHT July 1st is Celebrate America at Siskiyou Golden Speedway IMCA Sportmods Mini Stocks/Fwd Sport Compacts Hobby Stocks Jr Fans will Receive a Special “Celebrate America” Bag at intermission Gates Open at 5pm with Racing at 7pm Adults $10 Senior/Military...more
5/1/2021 - Siskiyou Golden Speedway

5/1/2021 - Siskiyou Golden Speedway

Yreka, CA

Classes

  • IMCA Northern Sportmod19 entries
  • Mini Stock/FWD Compact7 entries
  • SODCA Dwarf23 entries
  • Outlaw Prostocks13 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

IMCA Northern Sportmod

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR 5
2 7 84 Jorddon Braaten Jorddon Braaten Central Point, OR Central Point, OR 5
3 12 21P Ryan Peery Ryan Peery Yreka, CA Yreka, CA 9
4 5 25P Braxton Possinger Braxton Possinger Medford, OR Medford, OR 1
5 11 9 David Schmidt David Schmidt Roseburg, OR Roseburg, OR 6
6 9 12I Isaac Sanders Isaac Sanders Brookings, OR Brookings, OR 3
7 13 7W Wyatt Westfall Wyatt Westfall Medford, OR Medford, OR 6
8 10 6K Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR 2
9 14 08 Ryder Boswell Ryder Boswell Yreka, CA Yreka, CA 5
10 17 18G Chance Gordan Chance Gordan Eagle Point, OR Eagle Point, OR 7
11 4 12C Colt Boswell Colt Boswell Yreka, CA Yreka, CA -7
12 18 71 Gary Foster Gary Foster Yreka, CA Yreka, CA 6
13 15 1$ Jack Waldon III Jack Waldon III Yreka, CA Yreka, CA 2
14 1 5 Nick Berryhill Nick Berryhill Central Point, OR Central Point, OR -13
15 3 55W Chad Wormington Chad Wormington Montague, CA Montague, CA -12
16 19 30M Mike Medel Mike Medel Medford, OR Medford, OR 3
17 2 28W Jace Wright Jace Wright Gazelle, CA Gazelle, CA -15
18 8 43 Travis Pruitt Travis Pruitt Molalla, OR Molalla, OR -10
19 16 12W Branden Wilson Branden Wilson Medford, OR Medford, OR -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR 2
2 1 5 Nick Berryhill Nick Berryhill Central Point, OR Central Point, OR -1
3 4 12I Isaac Sanders Isaac Sanders Brookings, OR Brookings, OR 1
4 2 12C Colt Boswell Colt Boswell Yreka, CA Yreka, CA -2
5 5 7W Wyatt Westfall Wyatt Westfall Medford, OR Medford, OR -
6 6 12W Branden Wilson Branden Wilson Medford, OR Medford, OR -
7 7 30M Mike Medel Mike Medel Medford, OR Medford, OR -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 25P Braxton Possinger Braxton Possinger Medford, OR Medford, OR 1
2 3 84 Jorddon Braaten Jorddon Braaten Central Point, OR Central Point, OR 1
3 1 28W Jace Wright Jace Wright Gazelle, CA Gazelle, CA -2
4 5 9 David Schmidt David Schmidt Roseburg, OR Roseburg, OR 1
5 4 08 Ryder Boswell Ryder Boswell Yreka, CA Yreka, CA -1
6 6 18G Chance Gordan Chance Gordan Eagle Point, OR Eagle Point, OR -
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 55W Chad Wormington Chad Wormington Montague, CA Montague, CA -
2 5 21P Ryan Peery Ryan Peery Yreka, CA Yreka, CA 3
3 3 43 Travis Pruitt Travis Pruitt Molalla, OR Molalla, OR -
4 4 6K Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR -
5 2 1$ Jack Waldon III Jack Waldon III Yreka, CA Yreka, CA -3
6 6 71 Gary Foster Gary Foster Yreka, CA Yreka, CA -

Mini Stock/FWD Compact

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 67 David Steele David Steele Talent, OR Talent, OR -
2 2 57D Ashtin Hedges Ashtin Hedges White City, OR White City, OR -
3 3 55 Steve Goetz Steve Goetz Eagle Point, OR Eagle Point, OR -
4 5 1J Michael Knuckles Michael Knuckles Yreka, CA Yreka, CA 1
5 6 11 Marilyn Yawnick Marilyn Yawnick Yreka, CA Yreka, CA 1
6 7 51 Connor Franklin Connor Franklin Montague, CA Montague, CA 1
7 4 90 Mike Whitaker Mike Whitaker Hornbrook, CA Hornbrook, CA -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 67 David Steele David Steele Talent, OR Talent, OR -
2 6 57D Ashtin Hedges Ashtin Hedges White City, OR White City, OR 4
3 3 55 Steve Goetz Steve Goetz Eagle Point, OR Eagle Point, OR -
4 5 90 Mike Whitaker Mike Whitaker Hornbrook, CA Hornbrook, CA 1
5 4 1J Michael Knuckles Michael Knuckles Yreka, CA Yreka, CA -1
6 2 11 Marilyn Yawnick Marilyn Yawnick Yreka, CA Yreka, CA -4
7 7 51 Connor Franklin Connor Franklin Montague, CA Montague, CA -
All transfer

Hot Laps 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 67 David Steele David Steele Talent, OR Talent, OR
2 2 57D Ashtin Hedges Ashtin Hedges White City, OR White City, OR
3 1 55 Steve Goetz Steve Goetz Eagle Point, OR Eagle Point, OR
4 5 90 Mike Whitaker Mike Whitaker Hornbrook, CA Hornbrook, CA
5 3 1J Michael Knuckles Michael Knuckles Yreka, CA Yreka, CA
6 6 11 Marilyn Yawnick Marilyn Yawnick Yreka, CA Yreka, CA
7 7 51 Connor Franklin Connor Franklin Montague, CA Montague, CA

SODCA Dwarf

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 88 Anthony Pope Anthony Pope Roseburg, OR Roseburg, OR 3
2 8 09S Josh King Josh King Central Point, OR Central Point, OR 6
3 2 01 Chris Kress Chris Kress Roseburg, OR Roseburg, OR -1
4 5 30S Cody Peters Cody Peters Eagle Point, OR Eagle Point, OR 1
5 13 2S Brock Peters Brock Peters Eagle Point, OR Eagle Point, OR 8
6 12 8O Josh Rodgers Josh Rodgers Saint Hellens, OR Saint Hellens, OR 6
7 7 71 Chad Cardoza Chad Cardoza Medford, OR Medford, OR -
8 14 8S Trevor Davis Trevor Davis Central Point, OR Central Point, OR 6
9 9 13S Steve Walker Steve Walker Moonville, OR Moonville, OR -
10 11 95S Kaycee Sheeler Kaycee Sheeler Medford, OR Medford, OR 1
11 16 65 Gary Wegener Gary Wegener 5
12 15 20S Jason Robustelli Jason Robustelli Medford, OR Medford, OR 3
13 3 18 Shane Youngren Shane Youngren Tigard, OR Tigard, OR -10
14 18 67 Andy Quilco Andy Quilco Portland, OR Portland, OR 4
15 19 38S Dan Penland Dan Penland Medford, OR Medford, OR 4
16 17 007S Andrew Hall Andrew Hall Medford, OR Medford, OR 1
17 21 77 Reggie Ayres Reggie Ayres 4
18 6 526 Ryan Smith Ryan Smith -12
19 1 10S Fred Hay Fred Hay Eagle Point, OR Eagle Point, OR -18
20 10 98 Erin Morgenstern Erin Morgenstern Oregon, OR Oregon, OR -10
21 20 6M Greg Meilicke Greg Meilicke Medford, OR Medford, OR -1
22 22S Jim Ritchie Jim Ritchie Coos Bay, OR Coos Bay, OR -
23 7 Paul Haselow Paul Haselow -
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 8O Josh Rodgers Josh Rodgers Saint Hellens, OR Saint Hellens, OR 1
2 3 2S Brock Peters Brock Peters Eagle Point, OR Eagle Point, OR 1
3 6 8S Trevor Davis Trevor Davis Central Point, OR Central Point, OR 3
4 1 20S Jason Robustelli Jason Robustelli Medford, OR Medford, OR -3
5 9 65 Gary Wegener Gary Wegener 4
6 8 38S Dan Penland Dan Penland Medford, OR Medford, OR 2
7 4 67 Andy Quilco Andy Quilco Portland, OR Portland, OR -3
8 11 6M Greg Meilicke Greg Meilicke Medford, OR Medford, OR 3
9 5 007S Andrew Hall Andrew Hall Medford, OR Medford, OR -4
10 10 22S Jim Ritchie Jim Ritchie Coos Bay, OR Coos Bay, OR -
11 7 7 Paul Haselow Paul Haselow -4
All transfer
4 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 71 Chad Cardoza Chad Cardoza Medford, OR Medford, OR -
2 2 10S Fred Hay Fred Hay Eagle Point, OR Eagle Point, OR -
3 4 09S Josh King Josh King Central Point, OR Central Point, OR 1
4 3 526 Ryan Smith Ryan Smith -1
5 6 88 Anthony Pope Anthony Pope Roseburg, OR Roseburg, OR 1
6 5 18 Shane Youngren Shane Youngren Tigard, OR Tigard, OR -1
4 Laps

Dash 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 30S Cody Peters Cody Peters Eagle Point, OR Eagle Point, OR -
2 6 01 Chris Kress Chris Kress Roseburg, OR Roseburg, OR 4
3 3 13S Steve Walker Steve Walker Moonville, OR Moonville, OR -
4 2 98 Erin Morgenstern Erin Morgenstern Oregon, OR Oregon, OR -2
5 4 95S Kaycee Sheeler Kaycee Sheeler Medford, OR Medford, OR -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 71 Chad Cardoza Chad Cardoza Medford, OR Medford, OR -
2 5 09S Josh King Josh King Central Point, OR Central Point, OR 3
3 6 30S Cody Peters Cody Peters Eagle Point, OR Eagle Point, OR 3
4 2 95S Kaycee Sheeler Kaycee Sheeler Medford, OR Medford, OR -2
5 4 20S Jason Robustelli Jason Robustelli Medford, OR Medford, OR -1
6 3 67 Andy Quilco Andy Quilco Portland, OR Portland, OR -3
7 7 7 Paul Haselow Paul Haselow -
8 8 22S Jim Ritchie Jim Ritchie Coos Bay, OR Coos Bay, OR -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 10S Fred Hay Fred Hay Eagle Point, OR Eagle Point, OR 1
2 4 18 Shane Youngren Shane Youngren Tigard, OR Tigard, OR 2
3 6 98 Erin Morgenstern Erin Morgenstern Oregon, OR Oregon, OR 3
4 5 77 Reggie Ayres Reggie Ayres 1
5 3 8O Josh Rodgers Josh Rodgers Saint Hellens, OR Saint Hellens, OR -2
6 7 007S Andrew Hall Andrew Hall Medford, OR Medford, OR 1
7 1 38S Dan Penland Dan Penland Medford, OR Medford, OR -6
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 526 Ryan Smith Ryan Smith -
2 4 88 Anthony Pope Anthony Pope Roseburg, OR Roseburg, OR 2
3 2 13S Steve Walker Steve Walker Moonville, OR Moonville, OR -1
4 6 01 Chris Kress Chris Kress Roseburg, OR Roseburg, OR 2
5 7 2S Brock Peters Brock Peters Eagle Point, OR Eagle Point, OR 2
6 3 8S Trevor Davis Trevor Davis Central Point, OR Central Point, OR -3
7 5 65 Gary Wegener Gary Wegener -2
All transfer

Outlaw Prostocks

30 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 55L Jeff Hudson Jeff Hudson Keno, OR Keno, OR 9
2 8 05 Jeff Haudenshild Jeff Haudenshild Klamath, OR Klamath, OR 6
3 2 03 Johnny Cobb Johnny Cobb Midland, OR Midland, OR -1
4 9 21 Scott Flowers Scott Flowers Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 5
5 4 6 Dennis Burtenhouse JR Dennis Burtenhouse JR Klamoth Falls, OR Klamoth Falls, OR -1
6 13 0M Matt Harlow Matt Harlow Medford, OR Medford, OR 7
7 12 00 Ginny Flowers Ginny Flowers Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 5
8 6 04 James Flowers James Flowers Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -2
9 5 14E Darek Alford Darek Alford Etna, CA Etna, CA -4
10 11 77JR Pablo Duran Pablo Duran Yreka, CA Yreka, CA 1
11 1 7 Colby Hammond Colby Hammond Bonanza, OR Bonanza, OR -10
12 7 55 Richard Vander Ploeg Richard Vander Ploeg Oroville, CA Oroville, CA -5
13 3 3 Michael McLeod Michael McLeod Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -10
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 55L Jeff Hudson Jeff Hudson Keno, OR Keno, OR -
2 7 05 Jeff Haudenshild Jeff Haudenshild Klamath, OR Klamath, OR 5
3 2 04 James Flowers James Flowers Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -1
4 4 6 Dennis Burtenhouse JR Dennis Burtenhouse JR Klamoth Falls, OR Klamoth Falls, OR -
5 3 03 Johnny Cobb Johnny Cobb Midland, OR Midland, OR -2
6 6 00 Ginny Flowers Ginny Flowers Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Scott Flowers Scott Flowers Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 1
2 1 55 Richard Vander Ploeg Richard Vander Ploeg Oroville, CA Oroville, CA -1
3 3 14E Darek Alford Darek Alford Etna, CA Etna, CA -
4 4 3 Michael McLeod Michael McLeod Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -
5 5 7 Colby Hammond Colby Hammond Bonanza, OR Bonanza, OR -
6 6 77JR Pablo Duran Pablo Duran Yreka, CA Yreka, CA -

Next Event

To Be Announced!

Driver Registration


Rock Auto
Waiiaka RV Park
Suburban Propane
Nor-Cal Products
Wonderland Distributing
Rain Rock Casino
Blacks Appliance
Randy Wright Hoosier
Jefferson’s RoadHouse